منشأ گفتار و رفتار آدمی تفکرات اوست. به همین دلیل هر عملی که از فرد سر می زند وابسته به فکری است که فرد درباره ی آن عمل پیدا کرده است. فکر می تواند احساس انسان را عوض کند و به همین جهت باور «فکرت را عوض کن، احساست عوض می شود» شکل گرفته است.

الگوهای فکری اشتباه مانع از تصمیم گیری های درست می شوند. اگر فرد نسبت به پدیده های پیرامونش ناآگاه باشد و یا آگاهی ناقص داشته باشد، الگوی فکری اشتباه شکل می گیرد و در نتیجه، برداشت نادرست یا ناقصی از یک موضوع پیدا خواهد شد که براساس آن تصمیم اشتباه اخذ می شود و در نهایت این تصمیم اشتباه نیز فعالیت های فرد را تحت تأثیر قرار می دهد.

تاثیر بر فعالیت ها ¬ تصمیم نادرست ¬ آگهی نادرست یا ناقص، برداشت نادرست یا ناقص

تفکراتی که مانع موفقیت تحصیلی می شوند، عبارتند از:

تفکر همه یا هیچ: در این نوع تفکر، اگر فرد به کامل ترین سطح مورد نظر خود نرسد گویی به هیچ موفقیتی دست نیافته است. دانش آموزی را در نظر بگیرید که برای گرفتن نمره ی ۲۰ تلاش می کند اگر کسب نمره ی ۱۹ سبب شکل گیری این فکر نادرست بشود که هیچ موفقیتی کسب نکرده است خطای بزرگی است، زیرا چنین دانش آموزی ۹۵% موفقیت را کسب کرده است و این نه تنها کار کمی نیست بلکه تا سطح کامل نیز فاصله ی زیادی ندارد.

بایدهای خطرناک: هدف گذاری در تحصیل کار بسیار ارزشمندی است، اما این با تعیین «بایدها» متفاوت است. دانش آموزی که هدفش کسب معدل ۲۰ در امتحانات خرداد است، اگر بگوید «من باید معدل ۲۰ بگیرم» تنها خود را در فشار روحی قرار دهد، این «باید» تضمینی برای کسب معدل ۲۰ نیست. بایدها در انجام تکالیف معنا پیدا می کنند مثل این که دانش آموز بگوید: «باید برای کسب معدل ۲۰ نهایت تلاش و کوشش خود را به کار ببندم».

بیرونی کردن شکست یا موفقیت: این که فرد دلیل شکست یا موفقیت خود را به عامل درونی و شخصی مربوط سازد یا آن را به عوامل بیرونی نسبت دهد، می تواند پیامدهای متفاوتی برای وی داشته باشد. وقتی فرد نمره ی بد را به معلم بد، پرسش سخت، بدشانسی و نمره ی خوب را به معلم خوب، پرسش آسان وخوش شانسی نسبت دهد. مسئولیت خود را در برابر شکست یا موفقیت نپذیرفته است و در نتیجه سهم تلاش خود را در کسب نتایج خب و بد نادیده گرفته است.

تعمیم بیش از حد: نباید یک توفیق در یک مورد به معنای توفیق همیشگی تلقی شود و یا عدم توفیق در یک موضوع به عدم موفقیت دائمی تلفی شود. دانش آموزی که پس از خواندن درس ریاضی، با حل یک پرسش فکر می کند تمام مسائل مربوط به آن درس را فراگرفته است و یا با ناتوانی در حل یک پرسش فکر می کند که اصلاً درس را یاد نگرفته است و در نتیجه یا دچار توهم یادگیری و یا ناامیدی می شود و در پیمودن مسیر دچار اشتباه است.

 

نتیجه گیری عجولانه: نتیجه گیری و قضاوت، بدون دلایل و شواهد کافی و فقط براساس احساس منجر به عجله ی در نتیجه گیری خواهد شد. دانش آموز اغلب در معرض قضاوت قرار دارد. قضاوت درباره ی معلم، محتوای درس، توان یادگیری، پرسش های امتحانی و … هرکدام از قضاوت های وی می تواند منشأ حرکت یا عامل توقف باشد. اگر دانش آموز بدون آن که استعداد و توانایی های خود را بشناسد به این نتیجه برسد که در یادگیری درس ناتوان است و در نتیجه تمایلی به خواندن آن درس پیدا نکند، دچار خطاهای مهمی خواهد شد.

بی توجهی به امر مثبت: اگر دانش آموز فقط نقاط منفی و عیب های خود را ببیند و به امور مثبت و توانایی های خویش بی توجه باشد، باعث می شود که وی از توانمندی های خود استفاده نکند و با تمرکز بر روی نقاط ضعف، کم کم اعتماد به نفس خویش را از دست بدهد. در صورتی که توجه به امر مثبت باعث تقویت روحیه و در نتیجه ادامه یافتن تلاش های وی خواهد شد.

پیشگویی منفی: گاهی دانش اموز درباره ی آینده فکر می کند، و آنچه می اندیشد منفی است. دانش آموزی که به جای تفکر مثبت و منطقی درباره ی امتحان پیش رو، از نشدن و عدم موفقیت حرف می زند دچار اضطراب می شود و این اضطراب بر عملکرد وی تأثیر منفی خواهد گذاشت.

برچسب زدن: برخی افراد برچسب های منفی مانند بی استعداد، بی عرضه، خنگ و نظایر آن به خود می زنند. نتیجه آن می شود که واقعا هم باور می کنند که این گونه هستند، در این صورت آنان مصداق این جمله هستند که : «تو همانی هستی که فکر می کنی».

فاجعه سازی: گاهی افراد در مورد یک اتفاق اغراق می کنند و از آن رویدادی وحشتناک می سازند. دانش اموزی که در یک آزمون نتیجه نامطلوبی کسب کرده است و می گوید: دیگر نمی توان کاری کرد، با این وضع در تحصیل موفق نمی شوم، باید تغییر رشته بدهم و … به جای بررسی دقیق و تحلیل منطقی آزمون، نتیجه ی نامطلوب را چنان بزرگ می کند که گویی فاجعه ای رخ داده است.

ذهن خوانی: با ذهن خوانی، فرد تلاش می کند افکار، احساسات و تمایلات دیگران را به صورت منفی حدس بزند. اگر دانش آموز درباره ی نیات و اهداف معلم ها و مربیان خود دچار ذهن خوانی منفی شود و نمی تواند از توانایی ها و امکانات مدرسه برای موفقیت خود استفاده کند. واقعیت این است که محیط های آموزشی به طور نسبی فرصت های قابل توجهی برای موفقیت دانش آموزان در اختیار انها قرار می دهند، پس باید فرصت ها را غنیمت شمرد و از آن ها استفاده کرد.

خلاصه آن که نوع تفکرات دانش آموزان و داوطلبان آزمون های سراسری می تواند موفقیت یا شکست تحصیلی را برای آنها به ارمغان داشته باشد، پس باید به هوش باشند که مرتکب چنین خطاهای فکر نشوند و از الگوهای فکری صحیح پیروی کنند.

 

موفق باشید

۹۰ ۵۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲       موبایل

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱         دفتر

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱         دفتر

تماس بگیرید

یا کلمه { مشاوره } را به شماره

۰۳ ۵۷ ۱۹۶ ۰۹۱۲

پیامک کنید

———

جهت عضویت در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی و کنکور آسان است و استفاده از جزوه ها و تدریسهای رایگان کلمه { کانال تلگرام } را به شماره

۰۳ ۵۷ ۱۹۶ – ۰۹۱۲

پیامک کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.