با نزدیک شدن به روزای نزدیک به کنکور روش های جمع بندی بیشتر از گذشته اهمیت پیدا کرده است. این جمع بندی کنکور برای همه‌ی کنکوری‌ها وجود دارد و نمی توان آن را از برنامه ریزی دانش آموزان حذف کرد و کنار گذاشت . قرار دادن زمانی خاص به جمع بندی باعث میشود تا مغز شم ا، مطالبی را که قبلاً خوانده اید و یاد رفته اید و برایش آشناست، در مدت زمان کوتاه تر بیشتر یاد بگیرد و بازدهی بالاتری در ارائه مطالب داشته باشد. به‌ این سبب که زمان کوتاهی تا کنکور باقی‌ ماند‌ه ، بسیاری درس خواندن را کنار میگذارن و در این دوران افت زیادی را تجربه می کنند. کسانی که از این موقعیت به درستی استفاد‌ه کنند نتیجه را نیز به نفع خود تغییر میدهند .

درس خواندن در دوران جمع بندی تفاوت اساسی با زمان های  قبل از جمع بندی دارد. قبل از این دوران دانش آموزان  مطالب جدید می خوانند و تست های هر درس را به طبقه بندی شده میزنند ، در صورتی که درهفته های پایانی مطالعه مطالب جدید اصلا توصیه نمی شود. مشخص شدن  نقاط قوت و ضعف، مرور مطالب خوانده شده، رفع اشکال، آزمون های جامع، تنظیم وقت و مدیریت زمان از ویژگی های دوران جمع بندی کنکور است. جمع بندی حرفه ای  روش های خاص خود را دارد که اگر رعایت شود می تواند تاثیر شگرفی  را در موفقیت شدن شما عزیزان  داشته باشد. پس بیایید تا پاسخ این سوال را بدهیم:   چگونه جمع بندی کنیم    ؟؟؟

 

بر اساس خصوصیات خود جمع بندی کنید

هر کدام از شما دانش آموزان با توجه به پتانسیل  و خصوصیات مطالعاتی خودتان یک برنامه جمع بندی مناسب برای خود تهیه نمایید . به عنوان مثال، علی داوطلب رشته تجربی در درس ریاضی ضعیف است و در دوره جمع بندی سعی دارد  تا مباحثی از این درس را که قبلاً مطالعه نموده است. چندین بار مرور، تست زنی و رفع اشکال نماید ، اما دانش آموز دیگر، به نام محمد تلاش میکند می کند تا در دوران جمع بندی، بیشتر وقت خود را روی تست زدن سرعتی و رفع اشکال های تستی قرار دهد، زیرا محمد بیشتر در تست زدن ضعف دارد

تنظیم وقت و مدیریت زمان

 می دانید که در کنکور سراسری درس خواندن و داشتن معلومات بالا تنها قسمتی از کار بوده و قسمت  دیگر مربوط به مهارت های آزمون دادن و… است. قبل از این شاید  تست زنی برای شما به صورت زمان دار اهمیت زیادی نداشت ولی در این دوران خیلی اهمیت پیدا می کند. شما نیاز دارید درس هایی که در طول چند سال مطالعه کردید را تنها در زمان چهار ساعت کنکور جواب دهید، این، اهمیت سرعت عمل و مدیریت زمان را نشان می دهد. جهت بالا بردن سرعت خود در پاسخگویی به سوال ها ، مجموعه سوال های درس های  مختلف را به صورت آزمونی کار کنید. زمان هر درس را مطابق کنکور در نظر بگیرید و تمام تلاشتان این باشد در  زمان تعیین شده به سوالات جواب دهید. از تکنیک زمان های نقصانی و تکنیک ضربدر و منها برای بیشتر شدن سرعت عمل خود استفاده نمایید. با اجرای کردن این مهارت ها می توانید وقتی برای برگشت روی سوالات قبلی و سخت و وقتگیر ذخیره کنید.

 

رفع اشکال

در طول سال به شما توصیه کردیم تست هایی را که غلط جواب داده اید، علامت دار کنید. تست‌های علامت دار بسیار با ارزش هستن و ارزش‌ آن‌ها در آزمون‌های جامع چند برابر می‌شود. یکی از منابع مورد اعتماد برای اینکه بدانید در کدام قسمت ها اشکال دارید همین تست های علامت دار است. سوال هایی که علامت دار کرده‌اید را دوباره جواب  دهید و غلط های خود را با مراجعه به پاسخنامه و یا کتاب درسی برطرف کنید.

مرور مطالب خوانده شده

در مقاله های قبل  گفته بودم خواندن مطالب جدید به دلیل زیاد بودن حجم مطالعاتی در این دوران توصیه نمی شود. بهترین کار این است مطالبی را که قبلا مطالعه داشته اید جمع بندی و مرور کنید تا بتوانید مهارت بالای پاسخ دادن به آن ها بدست بیاورید د. در این دوران برای مرور از خلاصه‌ نویسی های خود  استفاده کنید اگر خلاصه نویسی ندارید می توانید از کتاب های جمع بندی استفاده کنید. مطالبی را که نیاز به تکرار و مرور دارند، از مباحثی که کمتر به این کار نیاز دارند، جدا کنید و تعداد و مقدار مرورها را نسبت به نیاز خود مشخص کنید. مرور دروس، نه خیلی ریز و وسواسی و نه خیلی سرسری باشد. لطفا فقط منابع و جزواتی را که خوانده اید دوره کنید و از منابعی که در طول سال استفاده نکرده‌اید استفاده نکنید.

نقاط ضعف، نقاط قوت

ممکنه درسی نقطه قوت تو باشه و برعکس درسی نقطه ضعف توباشه.  تو این دوره هم روی نقاط ضعفت و هم روی نقاط قوتت تمرکز کن. برای درس هایی که در آن قوی هستی با تست زنی بیشتر و مرور چندین باره مهارت خود را بالا ببر ، همچنین ضعف در دروس مختلف را با دوباره خوانی مباحث و رفع اشکال برطرف کن.

مطالعه مباحث مهم

فرصت کم باقی مانده تا کنکور به تو این اجازه را نمیده که بیشتر زمان و انرژی خودتو روی مباحث کم اهمیت بزای. منظور از مباحث کم اهمیت مطالبی هستن که در کنکور بودجه بندی کمی دارند. بنابراین عملکرد هوشمندانه تو می تونه  مباحث با اهمیت زیاد را در اولویت قرار بده . برای اینکه مباحث سوال خیز را شناسایی کنی ، حتما بودجه بندی کنکور در رشته خودتو را بررسی کن. البته مطالعه گزینشی برای کسانی که مطالعه بسیار خوبی داشته اند و می خواهند جزو رتبه های برتر باشن اصلا توصیه نمی شه ! گزینش مباحث مهم برای کسانی اهمیت داره  که تا به اینجای کار کتاب های درسی را تمام نکرده و مطالعه ناقصی داشته ان. از مطالعه مطالب دشواری که نمی توانید بر آن ها مسلط شوید یا خواندن آن ها وقت گیر است، دوری کنید.

 

مهندس حسین بنائی

 

شما نیز میتوانید یکی از موفق های سال آینده باشید

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره های

۰۳ ۵۷ ۱۹۶ – ۰۹۱۲      موبایل

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ -۰۲۱     خط دفتر

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱    خط دفتر

تماس بگیرید

یا کلمه {  مشاوره  } را به شماره

   09121965703  

پیامک کنید

———————

همچنین در کانال تلگرام ما نیز حتما عضو باشید تا از نمونه تدریس ها ، مشاوره ها ، اخبار کنکور و… استفاده کامل ببرید

برای عضویت رایگان در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی

کلمه ( کانال تلگرام ) را را به شماره

  ۰۹۱۲۱۹۶۵۷۰۳ 

پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.