روش صحیح مطالعه ریاضی را بیاموزیم

بیشتر دانش آموزان معتقدند که ریاضی سخت ترین درس دوران دبیرستان و کنکور است.یکی از درس هایی که دانش آموزان همراه درس فیزیک بسیار درسی سخت می دانند درس ریاضی است. ولی امروز قراره به سبک رتبه های برتر روش مطالعه این درس را خدمت شما توضیح بدم. امروز می خواهم این نوید را به شما بدم که این درس هم بسیار راحته و راحت می تونید در کنکور درصد ریاضی خود را صد درصد بزنید. آره درست شنیدید ، درصد ۱۰۰ . ما قبلاً دانش‌آموزانی زیادی را داشتیم که درصدهای نامطلوبی داشتن و هیچوقت علاقه ای به مطالعه ریاضی پیدا نمیکردند. ولی در نهایت تونستن با استفاده از روش صحیح مطالعه ریاضی در کنکور به در صدهای بالاتر از نود درصد و حتی درصد صد برسند. پس دانش آموزان عزیزم ،این مقاله فوق العاده را به دقت بخوانید و از آن استفاده کنید تا بهترین نتیجه را کسب کنید

ریاضی را بهتر بشناسیم

ذر درس ریاضی باید به حدی از تسلط برسیم که توانایی زدن هر تست در ۹۴ثانیه را پیدا کنیم. پیشنهاد میکنم که اگه رشته تجربی هستید در هفته حداقل ۱۲درصد و اگر رشته ریاضی هستید در هفته حداقل ۲۰درصد از زمان برنامه ریزی شده خود را به درس ریاضی اختصاص بدید. مطمئنم که میدونید ۳۰تست در رشته تجربی و ۵۵ تست در رشته ریاضی در کنکور به درس رساضی اختصاص داده میشود. و همیشه اینگونه بوده که بیشترین تست از سال آخر یعنی پیش دانشگاهی و در نظام جدید احتمالا پایه دوازدهم طرح میشود.

روش صحیح مطالعه ریاضی
روش صحیح مطالعه ریاضی

روش صحیح مطالعه ریاضی

درس ریاضی متشکل از علائم، فرمول‌ها، روش‌های ویژه و کتاب‌های درسی‌ای است که سخت و سنگین به نظر می‌آید و در آن خیلی کلمات و اصطلاحات منحصربه‌فرد هستند. پس بسیار مهمه که از مهارت‌ها و تکنیک های مطالعه‌ای استفاده کنید که مناسب ریاضیات باشد.

یادگیری

اولین مرحله مطالعه، یادگیری میااشد که بهترین و مهمترین اصل است؛ چراکه تا درست و مفهومی آموزش نبینیم، نمی‏توانیم سؤالات ریاضی را صحیح پاسخ دهیم؛ پس باید از تمام ابزارهای موجود برای یادگیری استفاده کنیم. ابزارهای یادگیری این درس عبارت‌اند از: کلاس، جزوه و کتاب درسی،دی وی دی های آموزشی. شما دانش آموز عزیز باید به دقت در کلاس، درس را از دبیر بیاموزید، بعد در همان روز، مبحث تدریس‌شده را از جزوه، مطالعه کرده و مثال‏ها را دوباره حل کنید.

پس از خواندن جزوه، نوبت به مطالعه‏ ی کتاب درسی میباشد که باید خط به خط و مفهومی آن را بخوانید و همه مثال‏ها و تمرین‏های حل‌شده و حل‌نشده را مورد حل قرار دهید. بعضی از تست‏های کنکور سراسری، عیناً از مثال‏ها و تمرین‏ها و نکات متن درس می آیند.برای حل سؤالات ریاضی، تنها یاد گرفتن نکات، قضیه‏ ها و فرمول‏ها کافی نیست و باید جدای از یادگیری و فهمیدن، آن‏ها را به خاطر بسپارید؛ زیرا سر جلسه‏ ی آزمون، نه کتاب داریم و نه جزوه

پس قرار شد که اول به دقت و مفهومی یاد بگیرید و بعد فرمول‏ها و نکات و رابطه‏ ها و… را حفظ کنید. در ادامه‏ ی مرحله‌ی یادگیری نیازه که تعدادی تست آموزشی و ساده از مبحثی که مطالعه کردید، بزنید. در حل تست به طور آموزشی، زمان تست زدن اهمیتی ندارد، بلکه یادگیری تمام نکات تست و به‌کارگیری مطالب مطالعه‌شده در حل تست، مهم است. در زمان زدن تست آموزشی می‏توانید از جزوه یا کتاب درسی یا حتی پاسخ تشریحی تست استفاده کنید و کمک هم بگیرید. تعداد تست‏های آموزشی باید به اندازه‏ای باشد که تمام مطالب درسی در آن مبحث را پوشش دهد.

بعد از زدن تست‏ های آموزشی، نوبت میرسه به خلاصه‏ نویسی. مبحث هایی را که مطالعه کردید و چند تست آموزشی از آن زدید خلاصه‏ نویسی کنید. سعی کنید در خلاصه‏ نویسی، تمام مطالب و نکات مهم را یادداشت کنید. با پایان خلاصه‏ نویسی، مبحث مطالعه‌شده‏ ی مرحله‏ ی اول مطالعه که یادگیری است، به پایان می‏رسد.

روش صحیح مطالعه ریاضی
روش صحیح مطالعه ریاضی

تمرین

حالا باید برای تثبیت و تسلط مطالب و نکات درسی و نیز بالا بردن سرعت در تست‏ زنی، تعدادی تست را تمرین کنید. تست‏هایی را که حل نکردید یا غلط حل کردید، حتماً علامت‏گذاری کنید؛ زیرا در این تست‏ها ضعف دارید و باید آن‏ها را برطرف کنید.

چون حجم مباحث و مطالب درسی زیاده، نباید تعداد تست‏های تمرینی به قدری زیاد باشد که از مباحث دیگر عقب بیفتید؛ باید تست را به دقت و متناسب با حجم مبحث مطالعه‌شده انتخاب کنید. اگر مبحثی را کامل نخواندید، به زدن تست‏های تمرینی نپردازید، مثلاً تا تمام نکات احتمال را یاد نگرفتید، برای مبحث احتمال، تست تمرینی نزنید. پیشنهاد میکنم که متناسب با هر تستی که از یک مبحث در کنکور سراسری مطرح می‏شود، حداقل ۵۰ تست به طور تمرینی حل کنید؛ مثلاً اگر از مبحث تصاعدها در کنکور سراسری، یک سؤال مطرح می‏شود، حداقل باید ۵۰ تست تصاعد، به طور تمرینی حل کنید.

در انتخاب تست‏های تمرینی، اولویت با تست‏های کنکورهای سنوات گذشته است؛ چون هم استاندارد هستند و هم تمام مطالب درسی را پوشش می‏دهند.

مرور

بدلیل اینکه حجم مطالب در درس ریاضی بالا است؛ امکان این وجود دارد که بعضی از مطالبی را که قبلاً مطالعه کردید، از خاطرتان برود. در این صورت باید در فواصل معین، مطالب را مرور و دوره کنید. در این مرحله از مطالعه می‏توانید هم از جزوه و هم از خلاصه‏ نویسی‏های خود استفاده کنید. بعد از مطالعه آن‏ها و یاد آوری مطالب، بهتر است به سراغ تست‏های علامت‏گذاری‌شده بروید و آن‏هایی را که قبلاً اشکال داشتید، مجدداً بزنید و اگر زمان کافی را داشتید، تعدادی تست جدید از همان مبحث حل کنید. هر مقدار بتوانید تعداد دفعات مرور را بیش‏تر کنید، آماده‏ تر شده و حضور ذهن بالاتری برای حل سؤالات تستی پیدا می‏کنید.

روش صحیح مطالعه ریاضی
روش صحیح مطالعه ریاضی

نکته مهم :

تدریس های مهندس امیر مسعودی در درس ریاضی کامل بوده و با ارائه تکنیک ها و رمزگردانی های ویژه سرعت و کیفیت مطالعه و تست زنی شما به شدت بالا خواهد رفت

امیدوارم با مطالعه این مقاله دیگر هیچ مشکلی در رابطه با مطالعه ریاضی نداشته باشید و با تمام سرعت به سمت موفقیت حرکت کنید

سوالات خود را از طریق پل های ارتباطی زیر یا بخش دیدگاه همین مقاله بپرسید

توصیه میکنم مقاله مربوط به روش صحیح مطالعه فیزیک را حتما بخوانید

ارادتمند : مهندس حسین بنائی

مهندس حسین بنائی

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان و اطلاع از قیمت فیزیک کنکور آسان است با شماره های

۹۰ ۵۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ –۰۲۱

تماس بگیرید یا کلمه { مشاوره ریاضی} را پیامک کنید

در صفحات مجازی مانند تلگرام و اینستاگرام کنکور آسان است عضو باشید و از خدمات رایگان مانند مشاوره ، جزوه ،تدریس ، نمونه سوال و تست و… استفاده نمایید. جهت دریافت لینک کانال کلمه { لینک کانال } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.