یکی از شکایات رایج دانش آموزان و داوطلبان نداشتن تمرکز کافی هنگام مطالعه است. اغلب می پندارند ایجاد تمرکز کاری سخت و تقریباً نشدنی است. در حالی که با کارهایی ساده و ابتدایی می توان تمرکزی استثنائی ایجاد کرد.

  1. محلی را برای مطالعه انتخاب کنید که حتی الامکان از محرک های بصری، صوتی و …. تهی باشد و رفت و آمد زیادی در آن صورت نگیرد. این مکان ترجیحاً نباید در طول زمان تغییر کند یا برای کاری غیر از مطالعه به کار رود. (برای مثال مطالعه کردن بر روی تخت (که محل خواب است) تاثیری مخرّب بر تمرکز دارد.
  2. بهبود فرآیند مطالعه نیز بر کاهش حواس پرتی اهمیت فراوانی دارد.

الف) بهتر است پیش از مطالعه ی هر درس تعدادی از تست ها با پرسش های آن پاسخ داده شوند و سپس در حین مطالعه، جواب صحیح آن پرسش ها را در متن جستجو کنید. این کار علاوه بر بهبود تمرکز و هدایت توجه به نکات کلیدی درس، تأثیر به سزایی در به یادآوری دراز مدت دارد. مطالعه با هدف خلاصه کردن مطالب پس از اتمام کار نیز می تواند اثر مشابهی داشته باشد.

ب) بهتر است در زمان مطالعه مدادی در دست داشته باشید و زیر کلمات یا جملاتی که نسبت به مطالب دیگر اهمیت بیشتری دارند، خط بکشید. این کار علاوه بر بهبود تمرکز می تواند زمان لازم برای مرور دوباره ی مباحث درسی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین می توانید برای سطوح متفاوت اهمیت از رنگ های متفاوت استفاده کنید. رنگارنگ شدن صفحات کتاب درسی به خودی خود تأثیر مثبتی بر توانایی شما در حفظ تمرکز خواهد داشت. نکته ی اساسی در این میان «حفظ تعادل» در میزان خط کشیدن هاست. اگر این علامت ها بیش از اندازه به کار روند و مطالب کم اهمیت را نیز دربرگیرند، ضرر این تکنیک بیش از فایده ی آن خواهد بود. استفاده ی اندک از این شیوه نیز مشکلات مشابهی را ایجاد می کند.

  1. برخی تمرین ها می توانند در دراز مدت تاثیر مثبتی بر توانایی کلی شما برای تمرکز داشته باشند. برای انجام این تمرینات بهتر است زمان هایی از روز را انتخاب کنید که بشترین آرامش محیطی و کمترین اشتغال فکری را دارید. برای مثال در جایی راحت بنشینید و چشمان خود را ببندید. بکوشید روی موضوعی خاص (ماهیت این موضوع اهمیت چندانی ندارد) تمرکز و از کشیده شدن فکرتان به موضوعات دیگر جلوگیری کنید. این تمرین را دست کم به مدت ده دقیقه هر روز تکرار نمایید.
  2. نحوه ی برنامه ریزی درسی نیز بر توانایی حفظ تمرکز تأثیر دارد. برای بهینه سازی این فرایند در نظر گرفتن تفاوت های فرد ضروری است. برای مثال افراد به طور کلی به دو دسته ی «عصر هشیار» و «صبح هشیار» تقسیم می شوند. این تقسیم بندی نشان دهنده ی نواسانت سطح تمرکز آنها در طول روز است. شما نیز می توانید با زیر نظر گرفتن کیفیت مطالعه ی خود در ساعات مختلف روز از زمانی که بیشترین بازده را دارید، آگاه شوید. طبیعتاً دروسی که دشوارتر هستند، بهتر است در این ساعات مطالعه شوند.
  3. جزئیات برنامه ی مطالعاتی هر روز را در ساعات اولیه ی همان روز با توجه به محدودیت های مختلف تعیین کنید. واقع انگاری در خصوص تعداد ساعاتی که می توانید در هر روز مطالعه کنید و در نظر گرفتن زمانی های استراحت کافی بین هر نشست از اهمیت فراوانی برخوردار است. فرایند «خوگیری» حکایت از آن دارد که اگر مواد درسی روزانه تنوع کافی نداشته باشند، با گذر زمان از میزان تمرکز شما کاسته خواهد شد. در نتیجه بهتر است در برنامه ی مطالعاتی هر روزتان چند درس گوناگون را مورد توجه قرار دهید. در پایان هر روز میزان عملی شدن اهداف مشخص و دلایل احتمالی شکست در اجرای آنها بررسی می شوند.
  4. «سطح بهینه ی چالش» از جمله مهمترین عوامل تأثیرگذار بر تمرکز است. به عبارت دیگر برای داشتن بالاترین سطح تمرکز می بایست مطالب درسی نه بیش از اندازه ساده و نه بیش از اندازه دشوار باشند. مطالب ساده موجب ملال و موضوعات دشوار منجر به خستگی می شوند که هر دو اثر مخربی بر تمرکز دارند. دقت داشته باشید که سطوح دشواری برای هر فردی متفاوت است. یکی از راه های تنظیم سطح چالش، کاهش یا افزایش سرعت مطالعه ی هر درس براساس میزان دشواری آن است (کاهش سرعت برای دروس دشوار و افزایش آن برای دروس آسان)، در صورتی که چنین کاری (به دلیل محدودیت های زمانی یا هر مشکل دیگر) امکان پذیر نبود، سعی کنید دروس متفاوت را به سه دسته ی آسان، متوسط و دشوار تقسیم کنید و هنگام برنامه ریزی روزانه ی میان هر دو دروس آسان و سخت، یک درس با دشواری متوسط قرار دهید.

امیدوارم با این روش مطالعه بتوانید به اوج یادگیری برسید و کنکور براتون آسان بشه

موفق باشید

۹۰ ۵۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲      موبایل

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱         دفتر

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱         دفتر

تماس بگیرید

یا کلمه { مشاوره } را به شماره

۹۰ ۵۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

پیامک کنید

———

جهت عضویت در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی و کنکور آسان است و استفاده از جزوه ها و تدریسهای رایگان کلمه { کانال تلگرام } را به شماره

۹۰ ۵۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.