مکان مناسب، زمینه ای برای مطالعه ی موفق

مکان مناسبی که بتوان در آن مطالعه ای جدی و نتیجه بخش داشت از عوامل موثر در فعالیت مطالعاتی داوطلبان است. برای آن که محیط مطالعاتی مناسبی را فراهم کنید، ابتدا باید مشخصات چنین فضایی را بدانید. برای این که ویژگی های مکان مناسب مطالعه را به شما منتقل کرده باشیم، از الگوی طرح پرسش استفاده می کنیم. تلاش کنید ابتدا به هر پرسش، پاسخ دهید و سپس پاسخ تان را با نکات مطرح شده مقایسه کنید. این مقایسه مناسب یا  نامناسب بودن فضای مطالعاتی شما را نشان خواهد داد.

آیا همه ی مطالعه ی من هر وقت که بخواهم در دسترس است؟

اگر هر موقع که بخواهید از مکان مطالعه تان استفاده کنید، قادر به این کار نباشید، مکان مطالعه تان برای شود سود چندانی نخواهد داشت. اگر دارید از مکانی برای مطالعه استفاده می کنید که به هر دلیل مجبورید با دیگران شریک باشید، برنامه ای بریزید تا بدانید چه موقع می توانید از آن استفاده کنید.

آیا محل مطالعه ی من عاری از هرگونه وقفه و اختلال است؟

مهم است که اوقات مطالعه ای عاری از اختلال داشته باشید. شاید لازم باشد که تابلوی مزاحم نشوید را روی درب نصب کنید یا تلفن خود را از پریز بکشید.

آیا محل مطالعه ی من عاری از عوامل حواس پرتی است؟

تحقیقات نشان می دهد که اکثر داوطلبان در محیط ساکت با بهترین بازده، مطالعه می کنند. اگر هم فکر می کنید که پخش کردن یک فایل صوتی یا تلویزیونی، حال شما را بهبود می بخشد، بدانید که سخت اشتباه می کنید. این یک عادت غلط است که فقط با ترک ان اثر مثبت فضای عاری از هر نوع صدای مزاحم را خواهید دانست.

آیا مکان مطالعه ی من همه ی لوازمی را که برای مطالعه نیاز دارم، در خود دارد؟

حواستان باشد که در محل مطالعه منابع مرجع (مثل کتابهای درسی و غیره) و ملزوماتی مثل خودکار، مداد، کاغذ، خط کش، ماشین حساب و هر چیز دیگری که ممکن است نیازتان شود، وجود داشته باشد.

آیا فضای مطالعه ی من دارای میز تحریری با اندازه ی مناسب است؟

وقتی که در حال کار بر روی یک تکلیف هستید یا برای امتحان مطالعه می کنید، از یک میز یا میز تحریری که به اندازه ی کافی بزرگ باشد برای نگه داشتن همه ی لوازمی که نیاز دارید، استفاده کنید. فضای کافی برای نوشتن در نظر بگیرید و سعی کنید از درهم و برهم بودن لوازم و وسایل جلوگیری کنید.

آیا  مکان مطالعه ی من صندلی راحت دارد؟

صندلی نامناسبی می تواند موجب عدم آسایش یا درد شود که منجر به تداخل در مطالعه خواهد شد. اگر صندلی خیلی راحت باشد، موجب خواب آلودگی می گردد. پس صندلی را به گونه ای انتخاب کنید که بتوانید برای مدت طولانی روی آن بنشینید و توجه خود را از دست ندهید.

آیا نور محل مطالعه ی من کافی است؟

میزان نوری که نیاز دارید، به کاری که می کنید بستگی دارد. موضوع مهم این است که بدون آن که دچار ناراحتی یا فشاری در چشم بشوید، مطلبی را که مطالعه می کنید، به وضوح ببینید.

آیا دمای محل مطالعه ی من مناسب است؟

اگر محل مطالعه ی خیلی گرم باشد، احتمالاً احساس خواب آلودگی خواهید کرد و اگر این میحط خیلی سرد باشد، احتمالاً سرعت فکر کردن شما کاهش می یابد و فکر کردن شما دچار اختلال می شود. دمایی را انتخاب کنید که در آن بدن و مغزتان به بهترین نحو کار می کنند.

برخورداری از محیط مطالعه ی خوب و مناسب برای داشتن مطالعه ای خوب و ثمربخش اهمیت فراوانی دارد.

مهندس حسین بنائی

 

شما نیز میتوانید یکی از موفق های سال آینده باشید

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره های

۰۳ ۵۷ ۱۹۶ – ۰۹۱۲      موبایل

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ -۰۲۱     خط دفتر

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱    خط دفتر

تماس بگیرید

یا کلمه {  مشاوره  } را به شماره

   09121965703  

پیامک کنید

———————

همچنین در کانال تلگرام ما نیز حتما عضو باشید تا از نمونه تدریس ها ، مشاوره ها ، اخبار کنکور و… استفاده کامل ببرید

برای عضویت رایگان در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی

کلمه ( کانال تلگرام ) را را به شماره

  ۰۹۱۲۱۹۶۵۷۰۳ 

پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.