یادگیری و بعد از آن به خاطر سپردن یکی از رکن های اصلی موفقیت در کنکور سراسری هستند. در این مقاله به صورت کاملا علمی می خواهیم ای نمساله را برای شما باز کنیم…. یادتان باشد چه باهوش چه خنگ. چه جوان باشید چه پیر دچار فراموشی در برخی مسایل شوید یعنی اتفاقی کاملا عادی است که یک فرد با هر شرایطی دچار مشکل فراموشی شود یعنی با فراموش کردن یک موضوع سریع اعتماد به نفس خود را از دست ندهید..

حال به چند مورد که منجر به فراموش شدن یک مطلب می شوند می پردازیم:

  1. گذشت زمان: استفاده نکردن و به کار نبردن مطالب آموخته شده و تکرار نکردن آنها به طور قابل توجهی میزان حضور ذهن و یادآوری را کاهش می دهد. این نکته در تحقیقات ثابت شده که سرعت فراموشی پس از یادگیری خیلی زیاد است و پس از آن به تدریج کم می شود. طوری که پس ا یک ساعت ۵۶% هجاهای بی معنی، بعد از ۹ ساعت ۶۴% پس از یک روز ۶۶% پس از یک هفته ۷۵% و پس از یک ماه ۷۹% فراموش خواهند شد.
  2. یادگیری ضعیف: اگر به جای فهمیدن مطالب آنها را حفظ کنیم میزان فراموشی پس از مطالعه دقیقا ۱٫۵ برابر مقادیر بالا است.
  3. تداخل م-طالعه: هر مطلبی که می آموزیم در به خاطر سپاری مطلب بعدی موثر است و بالعکس. گاهی ممکن است مطلب جدید مانع جلوگیری از جاگیری مطلب قبلی در حافظه شود. این موضوع زمانی رخ می دهد که بین مطالعه در موضوع، زمان مناسبی در نظر گرفته نشده باشد و یا در موضوع شبیه به هم باشند، مثلا اگر عربی و ادبیات پشت هم خوانده شوند فراموشی یکدیگر را تسریع می کنند.
  4. تغییر محیط: بسیاری از بچه ها همواره گله دارند که وقتی در منزل آزمون میدهیم بازدهی خیلی بهتری نسبت به جلسه آزمون داریم. در این دسته از داوطلبان تغییر محیط شرایط فراموشی را فراهم می کند. به این دوستان توصیه می شود با شرکت در آزمون آزمایشی در هر آزمون با کمک مشاور خود آهسته و پیوسته این موضوع را رفع کنند (یادتان باشد تغییرات در حوزه ی ذهن و حافظه ی خیلی زمان بر و حساس هستند)
  5. فشرده خوانی:خب طبیعی است وقتی چندین مطلب را بدون وقفه و استراحت پشت هم بخوانیم زودتر آنها را فراموش می کنیم. اما متاسفانه بعضی از بچه ها به علت کمبود وقت (مثلا شب آزمون) می خواهند حجم مطالب زیادی را در زمان کمی بخوانند که غیر ممکن است و خواندشان هیچ تاثیری ندارد.

مهندس حسین بنائی

 

شما نیز میتوانید یکی از موفق های سال آینده باشید

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان با شماره های

۰۳ ۵۷ ۱۹۶ – ۰۹۱۲      موبایل

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ -۰۲۱     خط دفتر

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱    خط دفتر

تماس بگیرید

یا کلمه {  مشاوره  } را به شماره

   09121965703  

پیامک کنید

———————

همچنین در کانال تلگرام ما نیز حتما عضو باشید تا از نمونه تدریس ها ، مشاوره ها ، اخبار کنکور و… استفاده کامل ببرید

برای عضویت رایگان در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی

کلمه ( کانال تلگرام ) را را به شماره

  ۰۹۱۲۱۹۶۵۷۰۳ 

پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.