معرفی رشته آمار

معرفی رشته آمار

تعریف

علم آمار کاربرد مبانی علوم ریاضی برای جمع آوری، تجزیه و تحلیل و ارائه اطلاعات ارقامی است. آمارگران با استفاده از علوم ریاضی خود و تکنیک های آماری در طراحی مطالعات، جمع آوری، پردازش، تفسیر نتایج در پژوهش های علمی شرکت می کنند.

(به عبارتی یک آماردان بر اساس اطلاعات و بر اساس مدلسازی ریاضی، اطلاعات کیفی بدهد. آمارگران تصمیم می گیرند که چگونه و از کجا و چه زمانی داده ها و اطلاعات را جمع آوری و تفسیر نمایند. به عنوان مثال در صنعت و تجارت آمارگران نقش حیاتی دارند زیرا این افراد هستند که باعث افزایش کیفیت و بهبود تولیدات می شوند. مانند یک شرکت خودرو سازی که باید بداند به طور تقریبی چه مدت زمانی طول می کشد که موتور های آن فرسوده شود؛ این کار یک آمار گر است که در یک شرکت دارویی باید اطلاعاتی را در مورد ایمنی و اثربخشی یک دارو در خدمت پزشکان قرار دهد.

در بازارهای اقتصادی آمارگران هستند که نرخ و قیمت یک محصول را با توجه به شرایط کنونی مشخص می کنند. بنابراین افرادی که متخصص زمینه آمار هستند بسیار می توانند نقش مهمی را ایفا کنند.

توانایی :

دانشجوی این رشته مشابه با دانشجوی رشته ریاضی، لازم است که مسلط بر درس ریاضی دبیرستان به خصوص به خصوص ریاضیات گسسته باشد. اما در این جا نیز خاطر نشان می کنیم که دانشجو در دانشگاه همه دروس را از ابتدا آموزش می بیند. پس نمی توان توانایی علمی خاصی را ذکر نمود.

در این رشته دانشجو باید روحیه جنگندگی علمی بیشتری نسبت به رشته ریاضی داشته باشد چرا که در اینجا دروس کاربردی هستند و فرد باید همواره درس هایی که چهره محض دارند را در کاربرد پیاده سازی کند. دانشجوی آمار باید همواره صبر، حوصله و پشتکار بسیاری را داشته باشد. زیرا کار او تحقیق و مطالعه است و باید به صورت خودکار به تحقیق بپردازد.

دروس تخصصی آمار

احتمال – اقتصاد – روش های آماری – فرآیند های تصادفی – روش های نمونه گیری – آنالیز – آمار

گرایش ها (کارشناسی)

در مقطع کارشناسی گرایشی ندارد.

مقاطع بالاتر

در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های «آمار ریاضی» ، «آمار اقتصادی و اجتماعی» ، «آمار بیمه و علوم محاسبات و برنامه ریزی بیمه» و «آمار زیستی» می باشد.

این رشته در مقطع دکتری نیز قابل تحصیل می باشد.

موقعیت شغلی

در این رشته بستگی به گرایش انتخاب شده توسط دانشجو دارد. به غیر از گرایش آمار ریاضی، بقیه گرایش ها کاربردی هستند و فرد می تواند در ادارات و سازمان ها مسؤولیت هایی مانند مدیر مالی و تحلیل گر مسائل مالی و اقتصادی را بر عهده بگیرد.

همچنین در سازمان های دولتی مانند مرکز آمار ایران، سازمان برنامه و بودجه، ادارات بیمه، بانک ها، بهداشت و به طور کلی مراکزی که به جمع آوری اطلاعات نیاز باشد، شروع به فعالیت کند. در گرایش آمار ریاضی نیز فرد می تواند در مراکز تحقیقاتی شرکت کند اما باید توجه کند که باید مسؤولیت های آموزشی و تدریس را نیز انجام دهد.

معرفی رشته آمار
معرفی رشته آمار

جهت دریافت مشاوره تحصیلی و
همچنین کنکور { برنامه ریزی مطالعه + منابع عالی + انتخاب رشته } کنکور آسان است با شماره های

۵۰۹۰ ۱۹۷۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره کنکور } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

برای دریافت مقالات و محصولات تخصصی کنکور آسان است

مخصوص پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم به سایت کنکورستان مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.