معرفی رشته باستان شناسی

معرفی رشته باستان شناسی

تعریف

مطالعه در آثار گذشتگان و یادمان­های تاریخی و باستانی در جهت شناسایی هویت ملی و بازسازی فرهنگ های باستانی را باستان شناسی گویند. روشن کردن گذشته هر جامعه از جهت مسائل اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و یا مذهبی بر عهده باستان شناسی است.

باستان شناس محققی است که شواهد لازم را برای تحقیقات خود را از طریق بررسی، پژوهش و کاوش در نقاط مختلف جهان که روزی محل تردد، سکونت یا هر نوع فعالیت انسانی بوده است، به دست می‌آورد و سعی دارد تا گذشته را بر اساس یافته‌های خود بازسازی کند. او با مطالعه مکان­ها و اشیای قدیمی، چیزهای زیادی از زمان‌های گذشته هر سرزمینی استخراج می‌کند.

توانایی

باستان شناس باید علاقه­مند به کار در طبیعت باشد؛ یعنی اگر جوانی عاشق کاوش و جستجو و کشف مجهولات و نقاط تاریک تاریخ گذشته نباشد، نمی‌تواند در این رشته موفق گردد. داشتن اطلاعاتی مناسب در زمینه تاریخ و جغرافیای ایران و کشورهای همسایه همچنین تسلط به زبان انگلیسی برای دانشجوی این رشته ضروری است.

دروس تخصصی

حفاظت اشیاء باستانی

تکنیک و هنر سفالگری

خطوط باستانی

موزه ­داری

تاریخ هنر نقاشی ایران

روش کاوش

گرایش­ها (کارشناسی)

این رشته خود در مقطع کارشناسی گرایشی ندارد. و از گرایش­های زیرگروه ۲ به حساب می‌آید.

مقاطع بالاتر

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد نیز قابل تحصیل است. و از سه گرایش پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی تشکیل شده است که دانشجویان می­توانند گرایش تحصیلی خود در مقطع کارشناسی ارشد را در مقطع دکتری ادامه دهند.

معرفی رشته باستان شناسی
معرفی رشته باستان شناسی

موقعیت شغلی

در حالی که ما تعداد قابل توجهی فارغ التحصیل باستان شناسی بیکار داریم، بسیاری از آثار باستانی کشور ما هنوز شناسایی و ثبت نشده است و حتی آثار ثبت شده نیز، به خوبی حفظ و معرفی نمی‌شوند. در حقیقت با وجود اینکه در کشور ما زمینه­های ملی رشته باستان شناسی وجود دارد و باید حداقل در منطقه خاورمیانه، باستان شناسی ما حرف اول را بزند اما متاسفانه در زمینه مطالعات باستان شناسی بسیار ضعیف عمل می‌کنیم.

به همین دلیل به داوطلبان آزمون سراسری توصیه می‌شود که اگر می‌خواهند وارد دانشگاه شود تا بعد از لیسانس پول یا کار راحتی به دست بیاورند، رشته باستان شناسی را انتخاب نکنند؛ چون حداقل در سطح لیسانس موقعیت کاری این رشته بسیار محدود است. اما اگر عاشق و شیفته تاریخ، تمدن و فرهنگ کشورشان هستند، بدانند که این رشته آنها را راضی خواهد کرد.

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی ویژه کنکور آسان است با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

برای دریافت مقالات و محصولات تخصصی کنکور آسان است

مخصوص پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم به سایت کنکورستان مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.