مهندسی حمل و نقل ریلی

 

تعریف

مهندسی حمل و نقل ریلی –  مدیریت استفاده بهینه از منابع، امکانات و تأسیسات شبکه راه­آهن و تجهیزات متحرک ریلی بر عهده مهندس حمل و نقل ریلی است. در حقیقت فعالیت یک مهندس حمل و نقل ریلی به دو بخش عمده قبل از طراحی خط راه آهن و بعد از طراحی خط تقسیم می­شود. که در مرحله نخست مهندس حمل و نقل ریلی حجم مسافر و کالایی که در خط مورد نظر جا به جا خواهد شد، پیش بینی  کرده و بررسی می­کند که آیا تاسیس این خط به صرفه می باشد یا خیر. در مرحله بعد نیز به طراحی و برنامه ریزی حرکت قطارها می­گردازد تا تأخیر زمانی قطارها به پایین­ترین حد امکان برسد و هزینه­های راه­آهن کمتر شود. به عبارت دیگر بخش حمل و نقل ریلی، بخش نرم­افزاری­ راه آهن است.

 

توانایی

دانشجویان این رشته علاوه بر داشتن سطح علمی قابل قبول در ریاضی و فیزیک، باید به جامعه شناسی نیز علاقه­مند باشند. چرا که این رشته بیشتر به فاکتورهای انسانی در صنایع میپردازد تا فاکتورهای تکنولوژی.

 

 

دروس تخصصی

 

مهندسی حمل و نقل ریلی
مهندسی حمل و نقل ریلی

گرایش­های (کارشناسی):

این رشته در کارشناسی گرایشی ندارد.

 

مهندسی حمل و نقل ریلی
مهندسی حمل و نقل ریلی

مقاطع بالاتر:

مهندسی حمل و نقل ریلی در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش­های «ماشین­های ریلی»، «حمل و نقل ریلی»، «کنترل و علائم»، «خطوط راه آهن» و « راه آهن برقی » می­باشد.

 

این رشته در مقطع دکتری نیز قابل تحصیل می­باشد.

 

موقعیت شغلی

بازار کار مهندسی حمل و نقل ریلی مانند مهندسی ماشین­های ریلی است با این تفاوت که فارغ­التحصیلان این رشته می­تواند علاوه بر صنعت راه­آهن، موقعیت شغلی یک مهندس صنایع را نیز داشته باشد.

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.