مهندسی دریا

تعریف

دیگر ساخت و تعمیر یک کشتی، یک فن نیست بلکه یک علم است و هدایت و حفظ چنین کشتی­ای نیازمند اطلاعات علمی دقیق و بسیار می­باشد. کشتی­های بزرگی که امروزه در دریاها حرکت می­کنند، مدیریت و هدایت آنان دانش بسیاری می­طلبد. دانشی نمی­توان به تجربه و با گذر ایام فرا گرفت. بلکه نیاز به تحصیلات کلاسیک و دانشگاهی دارد. نیازی که منجر به تولد رشته مهندسی دریا شده است.

 

 

توانایی

دانشجویان مهندسی دریا در هر سه گرایش باید در دروس ریاضی و فیزیک قوی بوده و به زبان انگلیسی مسلط باشند. چون بیشتر منابع درسی این رشته به زبان انگلیسی است. همچنین مهندسان کشتی و دریانوردی که به سفرهای دریایی خارج از کشور می­روند باید به زبان بین­المللی مسلط باشند. یک مهندس دریا باید علاقمند به کار در محیط­های دریایی و ساحلی باشد و در واقع عشق و علاقه در این رشته حرف اول را می­زند. دانشجویان مهندسی کشتی و دریانوردی باید از سلامت کافی برخوردار باشند و برای همین قبل از پذیرش نهایی در رشته­های فوق از آنها آزمایشات پزشکی کامل به عمل می­آید که در این میان سلامت دانشجویان دریانوردی بطور دقیق سنجیده می­شود چون این دسته از دانشجویان نباید ناتوانی­هایی نظیر کوررنگی نیز داشته باشند.

 

دروس تخصصی

مهندسی دریا
مهندسی دریا

 

گرایش­های (کارشناسی):

کشتی : مهندسین کشتی به عنوان مدیر فنی کشتی، مسئول تعمیر، نگهداری و راه اندازی موتور کشتی هستند و به همین دلیل دانشجویان این رشته پس از آموزش­های تئوری یک دوره کارآموزی را بر روی کشتی­های اقیانوس پیمت در خارج می­گذرانند.

دریانوردی: هدایت و رهبری کشتی و مدیریت نیروی انسانی شاغل بر کشتی وظیفه یک مهندس دریانوردی است. در واقع یک مهندس دریانوردی به عنوان کاپیتان کشتی مسوولیت راهبری و مدیریت کشتی را برعهده دارد و دانشجویان این گرایش تا حدودی مسائل فنی می­خوانند ولی مقدار قابل توجهی از درس­هایشان ارتباطی با مسائل فنی ندارد.

کشتی سازی: این گرایش بین رشته­ای محسوب می­شود چرا که در ساخت یک کشتی، تخصص­های متعددی مانند مکانیک، عمران، برق، متالورژی و … مورد نیاز است. هدف این گرایش، طراحی کشتی­ها به نحوی است که توانایی حمل مقدار معینی بار و مقاومت و حرکت در دریایی متلاطم را داشته باشد و با سرعت معینی حرکت کند.

 

مهندسی دریا

مقاطع بالاتر:

مهندسی دریا در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش­های « سازه کشتی »، « ساخت و تولید در صنایع دریایی  و  هیدرومکانیک کشتی » می­باشد.

این رشته در مقطع دکتری هم قابل تحصیل است.

 

موقعیت شغلی

مهندسی کشتی ساز می­تواند در سازمان بنادر و کشتیرانی وظیفه ساخت سکوهای شناور را بر عهده گرفته و یا به عنوان مهندس ناظر بر حسن اجرای طرح­های اجرایی نظارت بکند و بالاخره در صنایع دریایی به کارهای تحقیقاتی بپردازد.

چرا که در این رشته عرصه فعالیت­های تحقیقاتی بسیار گسترده می­باشد. همچنین فارغ التحصیلان می­توانند در کارخانه­های خصوصی و یا دولتی که کشتی­های کوچک و قایق­های موتوری را می­سازند و بخصوص در زمینه تعمیر کشتی فعال هستند، مشغول به کار گردند.

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.