مهندسی شهرسازی

تعریف

معرفی رشته مهندسی شهرسازی – مهندسی شهرسازی ، ترکیبی از مهندسی و شهرسازی است. این رشته سعی در تربیت متخصصی دارد که بتواند با مطالعه و بررسی روابط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی حاکم بر شهر، برنامه­ای بسامان و مطبوع برای یک شهر ارائه دهد. برنامه­ای که تصویرگر سیمای شهر در آینده است.

در این رشته حداقل ۶ محور اصلی وجود دارد که در برنامه­ریزی و طراحی شهر سرنوشت ساز است:

۱- برنامه­ریزی شهری ۲- برنامه­ریزی حمل و نقل ۳- برنامه­ریزی اقتصادی و اجتماعی ۴- برنامه­ریزی شبکه­های زیرساختی مثل آب، برق و تلفن ۵- برنامه­ریزی محیط زیست ۶- طراحی شهری

ترکیب این ۶ دانش، متخصصان را قادر می­سازند که تمامیت پدیده شهر را مورد شناسایی قرار دهند و برای هدایت و کنترل توسعه آن تلاش نمایند.

 

 

توانایی

دانشجوی این رشته باید با طراحی و مفاهیم هنری مثل روانشناسی رنگ­ها آشنا باشد و در عین حال به مفاهیم تکنیکی و اصول فنی کار مثل نقشه برداری، رسم فنی، هندسه فضایی، مدلسازی، ریاضی و مسائل انسانی و اجتماعی مثل مبانی جامعه­شناسی علاقه­مند باشد. همچنین دانشجو باید قدرت تحلیلی بالایی داشته باشد و در طراحی ماهر باشد. در نهایت تسلط به زبان انگلیسی و آشنایی با کامپیوتر در دنیای امروز عامل مهمی در موفقیت یک دانشجو است.

 


دروس تخصصی

 

مهندسی شهرسازی
مهندسی شهرسازی

گرایش­های (کارشناسی):

این رشته در کارشناسی گرایش ندارد.

مهندسی شهرسازی
مهندسی شهرسازی

 

 

مقاطع بالاتر:

در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش­های برنامه­ریزی شهری، منطقه­ای، مدیریت شهری، طراحی شهری می­باشد.

 

این رشته در مقطع دکتری نیز قابل تحصیل است.

 

موقعیت شغلی

            دنیا به سوی جهان شهری پیش می­رود؛ یعنی به مرور روستاها از بین می­روند و جهان به یک شهر بزرگ تبدیل می­شود و این به معنای آینده­ای روشن و درخشان برای فارغ­التحصیلان رشته شهرسازی است. هر چند در کشور ما هنوز توانایی­های فارغ­التحصیلان شهرسازی شناخته نشده است. البته این عدم آشنایی مسئوولان باعث بیماری فارغ­التحصیلان کارشناسی ارشد شهرسازی نشده است؛  بلکه آنها می­توانند در بخش­های دولتی در سازمان مدیریت برنامه­ریزی، وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری­ها، وزارت کشور و استانداری­ها و در بخش خصوصی در شرکت­های مهندسی مشاور فعالیت کنند.

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.