مهندسی هوانوردی

معرفی رشته مهندسی هوا نوردی

تعریف

رشته مهندسی هوانوردی، رشته­ای برای یادگیری علم پرواز است. در واقع مهندس این رشته در مورد طراحی، توسعه، تحلیل، ساخت، نگهداری، استفاده و عملیات ایمنی آن و کنترل پرواز و تعمیرات و … مطالعه می­کند و توانایی لازم را در این زمینه­ها کسب می‌کند. مهندسی هوانوردی از آن دسته مهندسی­ها محسوب می‌شود که در کشور نیاز زیادی به نیروهای تربیت شده آن وجود دارد.

توانایی

توانایی لازم در این رشته با توجه به گرایش انتخاب شده بسیار متفاوت می­باشد. یک مسئول مراقبت پرواز باید در هر شرایطی اطلاعات لازم را به خلبان­ها بدهد و به آنها در مواقع خطر آرامش بدهد تا اینکه هواپیما به صورت ایمن بر زمین فرود آید. همچنین یک مراقب پرواز باید به زبان انگلیسی تسلط کامل داشته باشد تا بتواند با خلبانان (که همگی به انگلیسی صحبت می‌کنند) ارتباط برقرار نماید. خلبانی یک شغل بسیار مهم و به همین میزان دوره آموزشی و گزینشی دشواری دارد. آمادگی یک داوطلب در سه مرحله سنجیده می شود. او از نظر آمادگی بدنی باید در شرایط ایده‌آل قرار داشته باشد: حداکثر سن ۲۰ سال تمام، حداقل قد ۶۰ سانتیمتر، داشتن وزنی متعارف، دارای چشمانی کاملا سالم (چشمان یک داوطلب در سه مرحله جداگانه بررسی و معاینه می­شود)، دارای قلب سالم و … . به صورت خلاصه می­توان اشاره نمود که یک داوطلب تا زمانی که فرمان هواپیما را در دست خود بگیرد، باید هفت خان رستم را رد کرده باشد.

دروس تخصصی

مراقبت هوانوردی و طرح پرواز

الکترونیک عمومی

اصول رادار و مخابرات

مبانی مدیریت و هواشناسی

کامپیوتر و برنامه‌نویسی

مبانی مهندسی برق

گرایش­ها (کارشناسی)

مراقبت پرواز

در این گرایش به آموزش و پرورش متخصصان برج مراقبت پرواز می­پردازند. افرادی که در برج مراقبت، کنترل هواپیماهای مسافربری و شکاری را بر عهده دارند تا هنگام پرواز، بلند شدن و نشستن، تداخلی به وجود نیاید و هواپیما فرود یا پرواز ایمن داشته باشد. یک متخصص مراقبت پرواز اطلاعات لازم در زمینه نحوه وزش باد، نوع هوا و سمت باند پروازی از برج مراقبت گرفته و بر اساس آن، هواپیما را هدایت می­کند.

ناوبری هوایی

متخصصین ناوبری هوایی به طراحی مسیرهای پروازی، مانورهای تکنیکی و به کارگیری سیستم‌های مختلف یاری دهنده به خلبان در هدایت هواپیماها و موقعیت­یابی از طریق تکنیک­ها و فنون ویژه ناوبری هوایی می‌پردازند. ناوبر هوایی را تقریباً می‌توان خلبان دوم نامید، فردی که قبل از پرواز مسئولیت تهیه و طراحی نقشه مسیر پرواز را برعهده دارد و تعیین می‌کند که هواپیما باید در چه ارتفاعی و با چه سرعتی و در چه هوایی پرواز نماید و اگر هواپیما رادار داشته باشد، ناوبر در پشت رادار می‌نشیند و ابرهای مختلف را شناسایی می‌کند.

معرفی رشته مهندسی هوا نوردی

معرفی رشته مهندسی هوا نوردی
معرفی رشته مهندسی هوا نوردی

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره تخصصی کنکور } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

برای دریافت مقالات و محصولات تخصصی کنکور آسان است

مخصوص پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم به سایت کنکورستان مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.