اقتصـاد

تعریف اقتصاد

رشته اقتصاد –  این علم  را علم تخصیص بهینه منابع کمیاب تحلیل کرده­اند. این تعریف اگر چه تا حدودی فنی است، اما دلالت بر این دارد که عقلانیی­ترین شیوه ­های استفاده از منابع محدود در همه سطوح ( از فرد، بنگاه، صنعت، کشور و جهان ) در علم اقتصاد مورد بررسی قرار می­گیرد. از این رو در برخی منابع، رویکرد اقتصادی را رویکرد عقلایی نیز نامگذاری می­کنند؛ چرا که انسان­ها در رفتارهای اقتصادی بیشتری عقلانیت را از خود بروز می­دهند.

 

 

توانایی رشته اقتصاد

در این رشته محسابه حرف اول را می­زند از این رو دانشجوی علوم اقتصادی میبایست که در محاسبات توانمندی و دقت بالایی داشته باشد.

 

برخی دروس تخصصی

اقتصاد

گرایش­های (کارشناسی):

اقتصاد : در این گرایش، کلیات علم اقتصاد بررسی میشود.

اقتصاد اسلامی: اقتصاد اسلامی مفهومی است که در حوزه نظام اقتصاد اسلامی جای می­گیرد. نظام اقتصاد اسلامی عبارت است از مجموعه قواعد کلی ارائه شده در اسلام در زمینه روش تنظیم حیات اقتصادی و حل مشکلات آن، در راستای تامین عدالت اجتماعی.

اقتصاد
رشته اقتصاد

 

مقاطع بالاتر:

کارشناسی ارشد: ۱- توسعه اقتصادی و برنامه­ریزی ۲- اقتصاد انرژی ۳- بانکداری اسلامی ۴- اقتصاد اسلامی ۵- اقتصاد و تجارت الکترونیک ۶- برنامه­ریزی سیستم های اقتصادی ۷- اقتصاد نظری ۸- اقتصاد شهری ۹- اقتصاد فرهنگ و هنر ۱۰- اقتصاد محیط­زیست ۱۱- اقتصاد نفت و گاز ۱۲- اقتصاد مالی اسلامی ۱۳- اقتصاد آموزش ۱۴- تجارت نفت و گاز ۱۵- نهادها و سیاست­های بین­الملل در نفت و گاز ۱۶- حقوق تجاری و قراردادهای بین­المللی نفت و گاز ۱۷- مدیریت مالی نفت و گاز.

دکتری: ۱- اقتصاد بیمه ۲- اقتصاد سنجی ۳- اقتصاد پولی ۴- اقتصاد اسلامی ۵- اقتصاد بخش عمومی ۶- توسعه اقتصادی ۷- اقتصاد بین­الملل ۸- اقتصاد مالی ۹- اقتصاد شهری و منطقه ای ۱۰- اقتصاد منابع ۱۱- اقتصاد ریاضی  ۱۲- اقتصاد نهادگرا ۱۳- اقتصاد ایران ۱۴- اقتصاد سلامت  ۱۵- اقتصاد نفت و گاز ( با دو گرایش حقوق و قراردادهای نفت و گاز، بازارها و مالیه نفت

 

موقعیت شغلی

دانشجویان دوره کارشناسی  بیشتر اطلاعات اولیه و پایه را مطالعه می­کنند در نتیجه نباید انتظار داشته باشند که پس از فارغ­ التحصیلی به طور تخصصی و کاربردی فعالیت نمایند مگر دانشجویانی که خودشان مطالعه و فعالیت بیشتری داشته و تئوری­هایی را که مطالعه می­کنند، به کار نیز می­گیرند. یعنی  می­توانند مدل­های اقتصادی نوشته، تجزیه و تحلیل کرده و پیشنهادهای تازه­ای برای رفع مشکلات اقتصادی موسسه و سازمان­های مختلف ارائه دهند. البته این به آن معنا نیست که در حال حاضر فارغ­التحصیلان این رشته بازار کار ندارند. علاوه بر سازمان­های دولتی، شرکت­ها و سازمان­های بزرگ نظیر بانک­ها، بیمه­ها، شرکت­های چند ملیتی و شرکت­های نفتی از جمله مکان­هایی هستند که تقاضای مشخصی برای تخصص اقتصاد دارند. اندازه این سازمان­ها به قدری بزرگ است که در تحلیل فعالیت­های خود و انتخاب استراتژی مناسب و ارزیابی محیطی ناگزیر از به کارگیری تخصص اقتصاد هستند.

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی با شماره های

۵۰ ۹۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.