دو اتاق را در نظر بگیرید که هر دو دارای وسایل مشابهی می باشند با این تفاوت که اولی بسیار مرتب و دومی بسیار بهم ریخته. پیدا کردن یک وسیله ی مشابه در اتاق اول به زمان بسیار کوتاه تری احتیاج دارد و زمان مورد نیاز برای پیدا کردن همان وسیله در اتاق دوم طولانی تر است.

ذهن شما هم اینگونه است که اگر دارای ذهنی نامنظم باشدی پیدا کردن یک مطلب در آن به زمان بسیار طولانی ترین احتیاج دارد.

و این ذهن نامنظم بزرگترین زیانی که به شما وارد می کند، شما را دچار استرس و اضطراب می کند و شما اطلاعاتی که را پیشتر یاد گرفته اید در انبار نامرتب ذهن خود بازیابی کنید. راهکارهایی برای داشتن ذهنی منظم:

  1. داشتن برنامه ای درست و عملکردن به آن
  2. مرورهای درست در زمان های مختلف
  3. خلاصه نویسی و جمع آوری نکات مهم در دفتری جداگانه برای هر درس
  4. شرکت در آزمون های آزمایشی به طور منظم
  5. پراکنده نبودن منابع مطالعاتی
  6. اعتماد به برنامه و مشاور خود عدم مشورت با افراد مختلف (ممکن است فردی که با آن مشورت می کنید بسیار فرد موفقی هم باشد ولی از برنامه و روحیات شما بی اطلاع باشد و راهنمایی هایش در آن برهه ی زمانی به منفعت شما نباشد.
  7. تعادل در مطالعه ی روزانه

چگونه می توانیم مطالب را در حافظه بلند مدت خود ذخیره کنیم؟

می دانیم که در هنگام مطالعه در ابتدا و به طور سریع مطالب در حافظه کوتاه مدت ما وارد می شوند. اما چرا در مورد بسیاری از دانش آموزان اتفاق این مطالب به حافظه بلند مدت (و یا دامی) سیار سخت صورت می گیرد و از پاک شدن سریع مطالب خوانده شده شکایت دارند؟

امروزه متخصصین فیزیولوژی مغز و اعصاب سه شرط لازم برای انتقال موضوعات مطالعه شده به حافظه بلند مدت را چنین بیان می کنند:

۱- داشتن انگیزه در هنگام مطالعه:

دانش آموز باید هنگام درس خواندن دارای انگیزه لازم باشد.

وجود انگیزه است که ذهن را پذیرای مطالب علمی خوانده شده می نماید.

مطالعه یا بی حوصلگی و توام با بی میلی، حتی گاهی با دلخوری، به شدت درب ورودی ذهن را می بندد.

اینکه چگونه در خودمان انگیزه ایجاد کنیم خود نیاز به بحث جداگانه ای دارد.

۲- تمرکز داشتن ذهن، در هنگام مطالعه:

تمرکز و دقت از اصلی ترین فاکتورهای لازم است. اگر در حین مطالعه یک درس یا در هنگام تست زنی، به طور همزمان به چندین موضوع دیگر نیز فکر کنیم قطعاً میزان یادگیری ما از نصف هم کمتر خواهد بود! باید با تمرین تمرکز، خود را عادت دهیم فقط در مطلب مورد مطالعه پیش رو غرق باشیم. دانش آموزی که در هنگام درس خواندن حواسش به موبایل کنار دستش، یا برنامه ی در حال پخش از تلویزیون، یا مسابقه ی ورزشی تیم مورد علاقه و …. باشد بیهوده سعی در یاد گرفتن مطالب می کند و خود را فریب می دهد!!!

۳- تکرار مطالب و بازیافت مجدد آنها از حافظه:

آنچه موجب تثبیت مطالب خوانده شده در حافظه بلند می گردد تکرار است. باید در فواصل زمانی معین طی چند روز بعد و نیز بار دیگر طی هفته ها و ماه های بعدی به آن صفحات کتاب یا جزوه خوانده شده برگردیم و یا تستهایی را که زده ایم دوباره تکرار کنیم تا بتوانیم به صورتی دست یافتنی آنها را نهایتاً در سر جلسه آزمونها در اختیار داشته باشیم. بدون تکرار مطالب هیچ امیدی به موفقیت نیست. تسلط داشتن روی هر موضوع درسی و ایجاد قدرت حل کردن تست های دشوار، صددرصد نیازمند چندین بار تکرار و تمرین مجدد در آن مطلب درسی است.

با موسسه کنکور آسان است به اوج یادگیری خواهید رسید و مهندس امیر مسعودی و استاد حسین احمدی و مهندس حسین بنائی مثل همیشه پشتیبان شما خواهند بود

 

مهندس حسین بنائی

لطفا جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی رایگان و

تهیه دی وی دی های آموزش با شماره های

۹۰ ۵۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲      موبایل

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ – ۰۲۱         دفتر

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ – ۰۲۱         دفتر

تماس بگیرید

یا کلمه { مشاوره } را به شماره

۹۰ ۵۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

پیامک کنید

———

جهت عضویت در کانال تلگرام مهندس امیر مسعودی و کنکور آسان است و استفاده از جزوه ها و تدریسهای رایگان کلمه { کانال تلگرام } را به شماره

۹۰ ۵۰ ۱۹۷ – ۰۹۱۲

پیامک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.