انتشارات گیلنا

کنکور همه زندگی نیست

کنکور همة زندگی نیست

کنکور همه زندگی نیست

کنکور همه زندگی نیست

بسیاری از دانش آموزان کنکوری و والدینشان کنکور را مهم‌ترین عامل تأثیرگذار بر آینده و سرنوشت خود می‌دانند. این در حالی است که چنین تفکری ریشه‌ی منطقی ندارد و بزرگ‌نمایی این موضوع و ارتباط دادن آن با کل زندگی مشکلات بسیاری ایجاد می‌کند. بر این اساس، به نظر می‌رسد برخلاف رویه‌ی رایج کنکور که بیشتر بر توانایی‌های درسی تأکید می‌کند بیش از هر زمان دیگری باید نیازهای روان‌شناختی و مشاوره‌ای دانش آموزان و والدین جدی گرفته شود تجربه‌ی چندین ساله نشان داده تأکید زیاد روی مسائل درسی و نتیجه‌ی کنکور برای دانش آموزان و خانواده‌هایشان مشکل‌ساز است.موفقیت در کنکور بسیار شیرین است و می‌تواند در زندگی‌تان راهگشا باشد اما اگر چنین شد دنیا به پایان نرسیده است؟

مطلب پیشنهادی: رکورد ثبت نام کنکور شکست

نگاه منطقی به زندگی، نگاهی کل‌نگر است

کنکور همه زندگی نیست
این موضوع تا حد زیادی به خودباوری افراد برمی‌گردد. بعضی‌ها زندگی را جزئی و خیلی کوچک می‌بینند. این افراد هر مرحله از زندگی را مهم‌ترین آن تصور می‌کنند، بنابراین، حساسیت زیادی به خرج می‌دهند و به همین دلیل موفقیت‌ها و شکست‌های هر مرحله از زندگی اهمیت خاصی برایشان پیدا می‌کند. بسیاری افراد در هر مقطعی از زندگی فکر می‌کنند با مهم‌ترین موضوع زندگی خود مواجه هستند، اما وقتی سن و تجربه‌ی آن‌ها افزایش می‌یابد متوجه می‌شوند آن‌قدر که گمان می‌کردند سخت و پیچیده نیست

یادتان باشد نگاه منطقی به زندگی، نگاهی کل‌نگر است؛ یعنی، باید زندگی را مجموعه‌ای دانست که هر مقطع از آن به‌نوعی به رشد و بالندگی آنان کمک می‌کند اگر نگاهی عمیق به زندگی داشته باشید و درعین‌حال آن را سخت نگیرید راحت با مشکلات کنار می‌آیید و می‌پذیرید هر شکست یا پیروزی پایان زندگی نیست.

کنکور همه زندگی نیست

کنکور همه زندگی نیست

تفسیر درستی از نقش کنکور در زندگی

کنکور همه زندگی نیست
بله، درست است! در حال حاضر، نتیجه‌ی کنکور برای شما بسیار مهم است، اما یادتان باشد این موضوع قسمتی از زندگی است و نه همه‌ی آن، به این فکر نکنید آیا نتیجه‌ی کنکور به‌دلخواه شما می‌شود یا خیر، بلکه به این فکر کنید با گذشت زمان و قرار گرفتن در مراحل بعدی زندگی موضوعات بسیار مهم‌تری در زندگی وجود دارند نگاه کل گرا به زندگی به شما کمک می‌کند تا تفسیر درستی از نقش کنکور در زندگی خود داشته باشید.

کنکور و فلسفه‌ی زندگی

کنکور همه زندگی نیست

شاید این روزها که منتظر جواب کنکور هستند توجه به این موضوع خیلی برایتان جالب نباشد. اما باید بدانید زندگی و کنکور با هم ارتباط دارند اصولاً کسانی که زندگی را جدی می‌گیرند همه چیز برایشان جدی است و سعی می‌کنند فلسفه‌ی زندگی مشخصی برای خود پیدا کنند. اما کسانی که زندگی برایشان به شکل عادت درآمده، کمتر برای موضوعی مانند فلسفه‌ی زندگی وقت صرف می‌کنند.

هدف کنکور باید روشن و شفاف باشد

کنکور همه زندگی نیست

این موضوعات به‌نوعی در کنکور و نتیجه‌ی آن‌هم تأثیرگذار هستند کسی که می‌داند با چه هدفی درس می‌خواند و می‌خواهد به کجا برسد با کسی که به این موضوع‌ها اهمیتی نمی‌دهد بسیار متفاوت است. هدف کنکور باید روشن و شفاف باشد، ولی داشتن چنین هدفی تا حد زیادی مستلزم داشتن فلسفه‌ی زندگی مشخص است. کنکور به‌عنوان موضوعی که باید جدی گرفته شود، فرصتی در اختیار شما قرار دهد تا به موضوعات مهم زندگی بیندیشید و درعین‌حال خودتان را برای هر پیروزی یا شکستی آماده کنید.

اعتقادات مذهبی

کنکور همه زندگی نیست

فلسفه‌ی زندگی هر فردی تعیین‌کننده‌ی باورها و ارزش‌های اوست. بخش مهم این باورها و ارزش‌ها با افکار و اعتقادات مذهب ما ارتباط دارند اعتقادات مذهبی نقش قابل‌توجه ای در آرامش روحی شما و به‌تبع آن نوع نگاه به کنکور دارند، به این آیه از قرآن کریم توجه کنید «و چه بسا چیزی را ناخوش بدارید، ولی برایتان خوب باشد و چه بسا چیزی را خوش داشته باشید.

به اصل زندگی فکر کنید.

ولی برایتان بد باشد.» و اگر تفسیر ما از زندگی درست باشد. گاهی اوقات کاری که ناگوار و بد به نظر می‌رسد (مثل موفق نشدن در کنکور) درس و تجربه‌ای برای مراحل بعدی زندگی می‌شود و گاهی انسان از شکست ناگواری در زندگی به تجربه‌ای گرانبها و با ارزش دست می‌یابد. از طرف دیگر، تفسیری درست از زندگی معنای پیروزی را نیز تغییر می‌دهد. به هر حال، باید یاد بگیرید بیش از اینکه به کنکور و نتیجه‌ی مثبت یا منفی آن بیندیشید به اصل زندگی فکر کنید.

کنکور و سرنوشت

کنکور همه زندگی نیست
در اینکه کنکور مهم است بحثی نیست، اما چقدر؟ آیا آینده و سرنوشت کل زندگی شما با کنکور تعیین می‌شود؟ نکته‌ی اساسی اینجاست چنین افکاری خود بیشترین میزان اضطراب را به وجود می‌آورند و افکار غیر منطقی نتیجه‌ای جز اضطراب و نگرانی به بار نمی‌آورند.
اگر فکر می‌کنید کنکور سرنوشت‌ساز است. به طور حتم تفسیر شما از سرنوشت به بازنگری و اصلاح نیاز دارد! کنکور مهم است، اما دلیل زندگی کردن نیست، بلکه فقط عاملی برای پیشرفت است در واقع، بخشی از زندگی است، نه همه‌ی آن، باز هم تکرار می‌کنیم، افکاری از قبیل سرنوشت‌ساز بودن کنکور و ارتباط آن با خوشبختی و بدبختی نه تنها از نظر فلسفه‌ی زندگی درست نیستند بلکه به شدت اضطراب زا هستند، کسی که کنکور را سرنوشت‌ساز می‌داند و در مورد قبول شدن و نشدن ترس و اضطراب زیادی دارد. آرامش خود را از دست می‌دهد.

انتشارات گیلنا

توصیه من به شما دانش آموزان عزیز در سایت انتشارات گیلنا اینه که برای مطالعه خود از منابع آموزشی برتر استفاده کنید. منابعی که در مدت زمان کم میزان زیادی از مطلب ها را با کیفیت زیاد به شما منتقل کنه. بسیاری از منابع آموزشی بازار کسل کننده و غیر مفیدند و با اضافه گویی های شما را از مسیر موفقیت دور خواهند کرد. پیشنهاد من به شما اینه که حتما برای افزایش سرعت و کیفیت درس خوندنتون از منابع آموزشی کنکور آسان است بهره ببرید.

تدریس های  کنکور آسان است  { انتشارات گیلنا } توسط برترین اساتید کشور تولید شده و سبک تدریس تکنیکی و رمزگردانی شده دارد و باعث میشود مطالعه شما با کیفیت و ماندگاری بالاتری همراه شود.

 

جهت دریافت مشاوره و برنامه ریزی  با شماره های

۰۳ ۵۷ ۱۹۶ – ۰۹۱۲

۳۰ ۴۰ ۲۵ ۴۴ ۰۲۱

۱۳ ۱۳ ۴۳ ۴۴ ۰۲۱

تماس بگیرید یا عبارت { مشاوره،برنامه ریزی } را به شماره ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

حتما در فضای مجازی ما را دنبال کنید و از خدمات رایگان ما مانند جزوات رایگان رتبه های برتر ، نمونه سوالات امتحانی ، مشاوره و برنامه ریزی ، تدریس ها ، اخبارکنکور و … بصورت کاملا رایگان بهره مند شوید . جهت عضویت در کانال و پیجکنکور آسان است ، کلمه { کانال،پیج } را به شماره  ۰۹۱۲۱۹۷۵۰۹۰ پیامک کنید

برای دریافت مقالات و محصولات تخصصی کنکور آسان است ویژه پایه های دهم ، یازدهم ، دوازدهم به سایت گیلنا احمدی مراجعه کنید

 

کنکور همه زندگی نیست

, , , , , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تـــمـاس